Hibiskus to piękna roślina o dużych, przypominających trąbki kwiatach. Występuje w różnych kolorach. Istnieją dwa główne rodzaje hibiskusa – odporny hibiskus liściasty (Hibiscus syriacus, stosowany w nasadzeniach zewnętrznych) i delikatny hibiskus wiecznie zielony (Hibiscus rosa-sinensis, uprawiany jako roślina domowa). Hibiskus twardy nazywany jest także różą z Sharon.

Chociaż kwiaty są podobne, hibiskus twardy różni się od hibiskusa tropikalnego na kilka sposobów. Pochodzący z południowych Chin hibiskus odporny toleruje nasze zimy. Podczas gdy hibiskus tropikalny (pochodzący z tropikalnych Chin) potrzebuje minimalnej temperatury 7ºC, aby dobrze się rozwijać. Hibiskus twardy pręży duże, pojedyncze kwiaty w kolorze czerwonym, białym, lawendowym i różowym. Z kolei hibiskus tropikalny kwitnie w odcieniach różu, pomarańczy i żółci. Hibiskus twardy ma sercowate, matowe liście, natomiast hibiskus tropikalny ma ciemniejsze, zielone, błyszczące liście.

Hibiskus twardy jest łatwy w uprawie. Natomiast hibiskus tropikalny (pokojowy) jest doskonałą rośliną domową, kwitnącą od maja do października. Jednak ten może być trudny w uprawie.

Jak uprawiać hibiskus błotny?

Hibiskusy uprawiane na zewnątrz rosną w wilgotnej, ale dobrze zdrenowanej glebie. Preferują ciepłe i słoneczne miejsce, najlepiej osłonięte od wiatrów. Dobrze rosną w doniczkach z kompostem na bazie gliny, bez torfu.

Rośliny w pomieszczeniach

W pomieszczeniach zamkniętych hibiskusy należy uprawiać w jasnym miejscu, z dala od bezpośredniego, silnego światła słonecznego. Wymagają one minimalnej temperatury 7-10°C i wysokiej wilgotności powietrza. Dlatego dobrze radzą sobie w jasnych, ale nie słonecznych łazienkach.

Oba rodzaje hibiskusów dobrze radzą sobie w doniczkach z wilgotną, ale dobrze zdrenowaną ziemią lub kompostem. Przesadzaj je wiosną co dwa-trzy lata, aby zachować świeżość.

Hibiskus bylinowy – odmiany

Hibiskusy twarde różnią się znacznie od hibiskusów tropikalnych. Doskonale nadają się do uprawy w Wielkiej Brytanii.  Po pierwsze rośliny te są odporne na mróz, a po drugie nie mają błyszczących. Jednak cechą wspólną tych dwóch odmian są jasne, piękne, tropikalne kwiaty.

Kwiaty hibiskusa odpornego są ogromne i efektowne, czasami osiągają nawet 30 cm średnicy! W rzeczywistości często nazywa się je hibiskusami talerzowymi.  Chociaż każdy kwiat utrzymuje się tylko przez jeden dzień, nawet najmniejsze rośliny wytwarzają setki pąków. Dzięki temu kwitną nieustannie.

Wytrzymała sadzonka

Znane również jako malwa różowa, odporne hibiskusy występują w tęczy kolorów, od białego i jasnego różu do głębokiego karmazynu, bogatego fioletu, liliowego i lawendowego.

Jak uprawiać hibiskusa na twardo?

Hibiskus na twardo to szybko rosnąca roślina, która pomimo swojego tropikalnego i wrażliwego wyglądu nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Wybierz miejsce, które da mu pełne słońce lub lekki cień. Hibiskusy najlepiej rosną w bogatej w składniki odżywcze, wilgotnej, ale dobrze odsączonej glebie. Są to rośliny z terenów podmokłych, więc sekretem sukcesu jest ich podlewanie.

Hibiskusy kwitną na tegorocznych nowych przyrostach, więc po ich przycięciu nie traci się kwiatów. Po zakończeniu pierwszego kwitnienia należy przyciąć roślinę, która odwdzięczy się kolejnym kwitnieniem, trwającym mniej więcej do połowy października. Przycinanie zachęci do tworzenia większej liczby pędów, a co za tym idzie – większej liczby kwiatów. Po pierwszych przymrozkach należy ponownie przyciąć roślinę na wysokość 4 lub 5 cali. Usuń zużyte kwiaty hibiskusa, aby pobudzić go do wzrostu.

Jako bylina hibiskus co roku obumiera do poziomu gruntu. W następnym roku odrasta z korzeni.

Jak dbać o hibiskusy?

Fioletowy hibiskus

Źródło: Pixabay.com

Hibiskus bylinowy i inne odmiany

Hibiskusy uprawiane na zewnątrz należy co roku wiosną zasilać nawozem o spowolnionym działaniu i wysokiej zawartości potasu. Jesienią należy zastosować ściółkę, która pomoże utrzymać wilgotność gleby i ograniczyć zachwaszczenie. Nie należy się martwić, jeśli hibiskus na zewnątrz zamiera po silnych mrozach – pamiętajmy, że są to rośliny liściaste i jest to zupełnie normalne. Wystarczy przyciąć martwe pędy do wysokości około 10 cm nad ziemią. Odrosną one w maju lub czerwcu następnego roku.

Hibiskus bylinowy i hibiskus błotny – przycinanie

Po trzech latach (lub gdy osiągnie wysokość około 1,5 m) należy rozpocząć coroczne przycinanie hibiskusa odpornego. Pozwoli to utrzymać jego kształt.

Po kwitnieniu należy przyciąć każdą gałąź do węzła liściowego na odpowiedniej wysokości. Usunięcie starego drewna ze środka rośliny może poprawić cyrkulację powietrza.

W okresie wegetacji (od wiosny do wczesnej jesieni) należy regularnie podlewać hibiskusa w pomieszczeniach. Co dwa tygodnie zasilać go płynną odżywką o wysokiej zawartości potasu. Warto ograniczyć podlewanie od późnej jesieni do wiosny, kiedy roślina jest w stanie spoczynku.