Dziwaczek wielobarwny, inaczej dziwaczek peruwiański to wieloletni gatunek należący do mało znanej rodziny nocnicowatych. W stanie naturalnym roślina występuje w Meksyku. W kraju dziwaczek jest uprawiany jako roślina jednoroczna, niezimująca w ogrodzie.

Dziwaczek jalapa — zachwycające kwiaty

Można powiedzieć, że dziwaczek jest rośliną wyjątkową, więc jego nazwa jest jak najbardziej trafiona. Lejkowate kwiaty rośliny pojawiają się latem i kwitną aż do przymrozków. Roślina jest wyjątkowa pod względem kwitnienia, ponieważ z pełnej okazałości kwiatów można cieszyć się wieczorem.

Drugą wyjątkową cechą dziwaczka jest zmienność jego kwiatów. Rośliny tworzą kolorowe kwiaty o intensywnym zapachu. Płatki korony mają przeróżne barwy — od bieli, aż po intensywny fiolet. Dla niektórych odmian dziwaczków charakterystyczne są smużki oraz plamki. Jeden okaz może tworzyć kwiaty w różnych kolorach. Kolejną ciekawostką jest to, że kwiaty dziwaczka jalapa zdobią krzewy w ogrodzie tylko przez jeden dzień.

Te cechy sprawiają, że dziwaczek jest bez wątpienia rośliną, którą warto mieć w swojej kolekcji. Co więcej, roślina ma bardzo ładny pokrój, a kiedy rośnie w słońcu, tworzy piękne, gęste krzaczki.

Po przekwitnięciu kwiatów tworzą się nasiona — czarne kuleczki również są ciekawym elementem dekoracyjnym. Warto je zebrać, aby móc wysiać je w kolejnym roku.

Liście dziwaczków są intensywnie zielone i bardzo odporne na słońce. Roślina ma ładny pokrój, szybko się zagęszcza i rozrasta na boki.

Mirabilis jalapa — wymagania i sposób pielęgnacji rośliny w ogrodzie

Dziwaczek jalapa nie ma dużych wymagań co do stanowiska w ogrodzie. Może rosnąć praktycznie wszędzie. Lepiej jednak rośliny zasadzić do gleby żyznej i ciepłej. Dziwaczek bardzo szybko się rozrasta i tworzy dużo kwiatów. Dlatego uważany jest za roślinę dość żarłoczną. Dziwaczki powinny być nawożone w okresie intensywnego wzrostu, czyli od maja aż do sierpnia.

Stanowisko słoneczne lub półcieniste będzie miejscem idealnym do uprawy dziwaczków. Rośliny swoje kwiaty otwierają dopiero po zachodzie słońca. Jest to dość dziwaczne w świecie flory. Warto więc dziwaczki zasadzić w miejscu, w którym będą zachwycać swoimi nietypowymi kwiatami.

Dziwaczek jalapa w ogrodzie jest rośliną jednoroczną, choć w stanie naturalnym to duża bylina. Pod ziemią roślina tworzy zgrubiałe korzenie, które są używane przez ogrodników do rozmnażania rośliny.

Rozmnażanie roślin

Dziwaczki jalapa w klimacie kraju mogą być rozmnażane na dwa sposoby, a najprościej wykopywać bulwiaste korzenie. Przezimowane w suchym i w chłodnym miejscu korzenie wsadza się do ogrodu w połowie maja. Ten sposób uprawy przypomina rozmnażanie przez cebulki. Roślina szybko wypuszcza pędy. Następie zawiązuje liczne kwiaty. To idealny sposób na zaplanowanie rabat kwiatowych w ogrodzie.

Rozmnażanie dziwaczka z nasion

Rozmnażanie dziwaczków jalapa za pomocą nasion wymaga nieco cierpliwości. Roślina zakwitnie już w tym samym roku, w którym wysiano nasiona.

Należy jednak pamiętać, że rozmnażając dziwaczki z nasion, można uzyskać zupełnie inne rośliny, niż się oczekuje. Dochodzi bowiem do podziału materiału genetycznego rośliny matecznej. W efekcie rośliny mogą różnić się kolorem kwiatów. Nasiona wysiewa się wprost do gruntu w maju albo do skrzynek w kwietniu lub w marcu. Warto wysiać mieszankę odmian, dzięki temu rabaty kwiatowe będą wyglądać zjawiskowo, zwłaszcza po zachodzie słońca.

Zastosowanie Mirabilis jalapa w ogrodzie — gdzie je sadzić?

Rodzaj Mirabilis to wyjątkowe rośliny na słoneczne rabaty kwiatowe. Warto wysadzać je w miejscu wyeksponowanym w ogrodzie, aby móc cieszyć się z ich widoku oraz zapachu. Świetnie sprawdzą się w miejscach zacisznych, np. przy altanie. Aby podkreślić ich kwiaty, warto je podświetlić lampkami solarnymi.

Dziwaczki bardzo szybko się rozrastają na boki, tworzą gęste kępki, które świetnie zadarniają przestrzeń. Dziwaczek lubi towarzystwo bodziszków, żurawek oraz kwitnących bylin. Można go wysadzać w miejscu, gdzie rosną wiosenne rośliny cebulkowe. Dzięki temu stworzy się atrakcyjną rabatę. Dziwaczki w czasie kwitnienia bardzo ładne pachną. Dlatego warto je posadzić w bliskim sąsiedztwie domu.

Ochrona dziwaczków — choroby oraz szkodniki

Pomarańczowy Dziwaczek wielobarwny

Źródło: Pixabay.com

Mirabilis jalapa jest rośliną dość odporną na szkodniki oraz na choroby. Niewłaściwe stanowisko w uprawie może zwiększać podatność na chorobę grzybową, jaką jest szara pleśń. Grzyb pojawia się w miejscach bardzo wilgotnych, bez właściwej cyrkulacji powietrza. Na liściach widoczne są wodne plamki, które szybko się rozrastają. Najlepszym sposobem na ochronę dziwaczków przed chorobami jest sadzenie ich na słonecznym stanowisku. Ważne jest także przepuszczalne podłoże. Chore rośliny nie nadają się jako materiał do rozmnażania.

W uprawie dziwaczków mogą pojawić się szkodniki. Zwykle są to mszyce lub przędziorki. Szkodniki żerują głównie na szczytach pędów oraz na liściach. Zastosowanie oprysków z roślinnych ekstraktów powinno pomóc w walce z insektami. W przypadku masowego występowania mszyc — można wykonać oprysk środkiem ochrony roślin.