Hortensje to bardzo lubiane liściaste, odporne krzewy, z których niektóre są pnączami. Ich efektowne kwiatostany mają różne kształty, od dużych kul po stożki. Najbardziej popularne i rozpoznawalne odmiany to mophead i lacecap, o dużych, okrągłych kwiatostanach w odcieniach bieli, błękitu i różu.

Istnieją kompaktowe odmiany do mniejszych pomieszczeń lub pojemników, odmiany dwukwiatowe i dwukolorowe. Także odmiany, które oferują zmianę koloru w miarę dojrzewania kwiatów. Są nawet odmiany, które kwitną na starym i nowym drewnie, kwitnąc dwukrotnie. Niektóre mają pachnące kwiaty, inne mają piękne jesienne liście. Oznacza to, że w każdym ogrodzie znajdzie się hortensja dla siebie. Niezależnie od tego, czy szukasz bardziej tradycyjnego stylu do ogrodu przydomowego lub na obwódkę z krzewów, czy też bardziej współczesnego lub miejskiego wyglądu.

Zapoznaj się z naszym kompleksowym przewodnikiem na temat pielęgnacji hortensji. Dowiedz się więcej o różnych rodzajach hortensji, gdzie i kiedy sadzić hortensje oraz jak je pielęgnować.

Hortensja sadzenie

Hortensje najlepiej radzą sobie w wilgotnej, dobrze zdrenowanej glebie i w cieniu. Unikaj stanowisk skierowanych na południe, zwłaszcza jeśli gleba jest bardzo sucha. W zacienionym miejscu, np. przy północnej ścianie, należy uprawiać hortensję pnącą Hydrangea anomala subsp. petiolaris. Młody wzrost jest podatny wiosną na uszkodzenia spowodowane mrozem. Dlatego należy unikać sadzenia w miejscach narażonych na mróz i sadzić z dala od silnych wiatrów.

Hortensje rozwijają się w większości rodzajów gleby, w tym w glebie alkalicznej i kwaśnej. Jednak pH gleby zmienia kolor kwiatów niektórych odmian. Niektóre rośliny, których kwiaty są zazwyczaj różowe, przy kwaśnym odczynie gleby stają się niebieskie.

Kiedy sadzić hortensje?

Najlepszym czasem na sadzenie hortensji jest wiosna lub jesień, kiedy gleba jest ciepła i wilgotna. Sadzenie w lecie jest możliwe, ale trzeba uważać na poziom wilgoci w glebie.

Hortensja bukietowa sadzenie

Hortensje najlepiej czują się w wilgotnej glebie. Dlatego jeśli gleba jest lekka, przed posadzeniem należy ją spulchnić materią organiczną utrzymującą wilgoć, taką jak dobrze zgniły obornik lub kompost. Podlej roślinę dobrze na godzinę lub tak przed posadzeniem. Nigdy nie należy sadzić hortensji głębiej niż było to w oryginalnej donicy. Dobrze trzeba ją podlać. Po posadzeniu ściółkuj, najlepiej pleśnią z liści. Ewentualnie można użyć dobrze zgniecionego obornika lub kompostu. Przez pierwszą wiosnę i lato utrzymuj roślinę dobrze podlaną.

Sadząc hortensje pnące, należy je początkowo przycinać do ocynkowanych drutów. Po sezonie wzrostu same się rozkrzewią, ponieważ mają samoczepne korzenie.

Pielęgnacja hortensji

Podlewanie – Hortensja sadzenie

Hortensje najlepiej czują się w wilgotnej glebie . Mają tendencję do więdnięcia w czasie upałów, dlatego należy je dobrze podlewać w czasie wysokich temperatór. Podlewanie wodą deszczową pozwala utrzymać hortensje w kolorze niebieskim.

Karmienie i nawożenie

Każdego roku wiosną należy ściółkować hortensje formą z liści, dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem. Nie wymagają dokarmiania, gdyż sprzyja to wzrostowi liści kosztem kwiatów.

Zmiana koloru kwiatów hortensji – kiedy sadzić Hortensje

Niebieska hortensja

Źródło: Pixabay.com

Można zmienić kolor kwiatów hortensji łuskowatych, mophead i Hydrangea serrata z różowego na niebieski, stosując nawóz o niskiej zawartości fosforu i wysokiej zawartości potasu. Alternatywnie można uprawiać roślinę w doniczce z kompostem erozyjnym bez torfu. Podlewać wodą deszczową, aby utrzymać niebieskie kwiaty.

Zmiana kwiatów hortensji z niebieskich na różowe jest trudniejsza. Trzeba będzie podnieść pH poprzez dodanie wapna dolomitowego. Dość często zdarza się, że w pierwszym roku wzrostu roślina wytwarza kilka różnokolorowych kwiatów na jednej roślinie. Niewielu ogrodników zajmuje się próbami zmiany koloru kwiatów, ale warto wiedzieć, dlaczego rośliny mogą się różnić.

Jak przycinać hortensje?

Hydrangea macrophylla (hortensje łaciate i mophead) i Hydrangea serrata:

Przycinać je należy w połowie wiosny. Hortensje wytwarzają kwiaty na starym drewnie, więc nie należy ich mocno przycinać, bo kwiaty tego lata zostaną utracone. Tradycyjnie stare kwiaty pozostawia się na zimę, ponieważ chronią one znajdujący się pod nimi nowy wzrost. Należy przyciąć kwiatostan tuż nad górnym zestawem pulchnych pąków, które tworzą się pod obumarłym kwiatostanem. W tym miejscu powstaną nowe kwiaty. Jeśli roślina jest nadmiernie rozrośnięta, należy odciąć część pędów u podstawy.

Hydrangea paniculata i Hydrangea aborescens

Odmiany te przycina się wczesną wiosną. Pozostawiona ich bez przycinania sprawi, że roślina stanie się wyższa, a większość kwiatów znajdzie się na jej szczycie. Te dwa rodzaje hortensji wytwarzają kwiaty na nowym drewnie. Oznacza to, że można je mocniej przyciąć bez utraty tegorocznych kwiatów. Zeszłoroczny wzrost należy przyciąć do zdrowego szkieletu o wysokości od 30 do 60 cm. W zależności od tego, jak wysoka ma być roślina. Przycinamy tuż nad parą zdrowych pąków na każdej łodydze.

Hydrangea aspera i Hydrangea quercifolia:

Lekko przycinamy wiosną – wystarczy usunąć stare lub krzyżujące się pędy i stare kwiatostany.

Hortensja pnąca, Hydrangea petiolaris:

Dla uzyskania najlepszych efektów przycinamy latem po kwitnieniu. Tniemy pędy kwitnące do pary nowych pąków.

Jak rozmnażać hortensje z sadzonek?

Sadzonki hortensji z miękkiego drewna pobiera się wiosną. Rano warto szukać młodych, nie kwitnących pędów, które mają trzy zestawy liści. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, przygotuj sadzonki od razu. Można też przechowywać je w plastikowej torbie w chłodnej szopie.

Usuń dwa zestawy dolnych liści i skróć łodygę sadzonki, tnąc tuż pod węzłem.
Włóż sadzonkę do doniczki z kompostem. W jednej doniczce można umieścić więcej niż jedną sadzonkę, pod warunkiem, że liście nie będą się stykać.

Podlej i przykryj sadzonki przezroczystą plastikową torbą. Najlepiej trzymaj je w nieogrzewanej szklarni.