Piękny, kolorowy ogród to marzenie wielu z nas. Nie każdy jednak ma przysłowiową rękę do kwiatów. Aby móc cieszyć oczy pachnącymi rabatami, warto zacząć uprawę od roślin, które nie mają specjalnych wymagań. Jedną z nich jest goździk brodaty (dianthus barbatus). Kwiaty rośliny mienią się pięknymi barwami, a woń wyczuwalna jest ze sporej odległości. 

Goździk brodaty – roślina, która przyjmie się w każdym ogrodzie

Goździk brodaty (dianthus barbatus), nazywany też goździkiem kamiennym to roślina znana już wiele lat. Jest to krótkowieczna bylina, która naturalnie występuje na obszarze Europy i Azji. Osiąga w zależności od odmiany od około 20 do 60 centymetrów wysokości. Odmiany karłowate dorastają zwykle do 15 centymetrów. Kwiatostany goździka składają się z 5 do 30 kwiatów. Przyjmują one piękne barwy czerwone, różowe, łososiowe, a nawet białe.

W dawnych latach goździka brodatego spotkać można było zarówno w dworskich ogrodach, jak i na wsi przy drewnianych chatach. Jego popularność wynika nie tylko z pięknego wyglądu, ale przede wszystkim z łatwości uprawy oraz odporności na warunki atmosferyczne w ciągu roku. Roślina doskonale komponuje się z innymi bylinami w przydomowych rabatach. Świetnie sprawdza się również jako kwiat cięty. Swoim wyglądem nie tylko ozdabia każde pomieszczenie w domu, ale również otula je miłym, korzennym zapachem.

Dianthus barbatus – uprawa i wymagania goździka kamiennego 

Goździka brodatego z powodzeniem można uprawiać w ogrodzie, ale także na balkonach czy tarasach.  Charakteryzuje się najmniejszymi wymaganiami spośród wszystkich przedstawicieli rodziny goździkowatych. Roślina preferuje lekko wilgotną glebę (bogatą w składniki odżywcze), oraz słoneczne stanowiska. Jednak przyjmie się także w cieniu. Goździk kamienny doskonale znosi suszę i rzadko zapada na choroby grzybowe. Zapewnienie mu odrobiny pielęgnacji sprawi, że łodygi pokryją piękne liście i barwne kwiaty.

Goździk kamienny – wysiew nasion

Rozmnażanie goździka brodatego należy rozpocząć w maju. To wtedy nasiona wysiewa się do skrzynek lub większych doniczek. Aby nasiona dobrze się przyjęły, należy umieścić je w odpowiedniej ziemi. Świetnie sprawdzi się mieszanka piasku, torfu i ziemi kompostowej. Wszystkie składniki powinny być w takich samych proporcjach. Można też użyć gotowej ziemi do wysiewu nasion dostępnej w sklepach ogrodniczych.

Goździki po mniej więcej dwóch tygodniach kiełkują i zaczynają rozwijać liście. Kiedy siewki rozwiną 2,3 właściwe liście, następuje etap pikowania.

Co to znaczy?

Pikowanie to nic innego, jak rozdzielenie sadzonek i przesadzenie do większych doniczek. Tak, by miały możliwość dalszego wzrostu.

Rozsada goździka kamiennego powinna zostać przeniesiona na stałe miejsce pod koniec lata. Należy zachować około 30-centymetrową przestrzeń pomiędzy sadzonkami. Podłoże musi być nawiezione kompostem. W żyznej, próchniczej glebie o zasadowym odczynie sadzonki zimują. Kwitnąć zaczynają dopiero na wiosnę następnego roku. Wraz ze spadkiem temperatur oraz pojawieniem się przymrozków warto okryć roślinę słomą, gałązkami świerkowymi lub liśćmi. Po zimowym okresie należy od razu przejść do pielęgnacji goździka i rozpocząć stopniowe nawożenie.

Pielęgnacja goździka brodatego

goździk brodaty

Źródło: Pixabay.com

Goździk brodaty to roślina, która nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Wyrośnie praktycznie w każdych warunkach. Jeśli jednak chcemy, by pięknie kwitł w ogrodzie, warto zastosować kilka porad dotyczących uprawy. Przede wszystkim należy utrzymać wilgotność podłoża.

Goździk brunatny dobrze przechodzi upały. Jeśli jednak zaniedbamy pielęgnację podłoża i gleba będzie za sucha, to odbije się to na wyglądzie goździka. Liście zaczną usychać, kwiaty słabnąć i mniej kwitnąć. Nie należy przesadzać także w drugą stronę. Zbyt intensywne zraszanie również zdecydowanie pogorszy wygląd kwiatów tej pięknej byliny. Niektóre odmiany, goździka brodatego mogą dziczeć. Ważna jest więc odpowiednia pielęgnacja rośliny i doglądanie uprawy.

Mimo że kwiaty goździka kwitną tylko w określonych miesiącach, odpowiednia pielęgnacja powinna trwać cały rok. W sezonie wegetacyjnym należy usuwać uschnięte liście i przekwitnięte kwiaty byliny.

Goździki brodate, których kwiaty przekwitną pod koniec lata, można przyciąć lub zostawić. Rośliny posadzone na odpowiednim miejscu w ogrodzie dają samosiew. Jeśli więc zależy nam na tym, należy zostawić kwiaty na nasiona. Warto jednak pamiętać, że potomstwo uzyskane w taki sposób, może różnić się od rośliny pierwotnej. Jeśli więc chcemy uzyskać odpowiedni kolor kwiatów, trzeba wybrać inny sposób rozmnożenia goździka brodatego.

Goździk brodaty – kwiat cięty czy ozdoba ogrodu?

Goździk brodaty uprawiany jest przede wszystkim jako kwiat cięty. Roślina pięknie prezentuje się w każdym domowym pomieszczeniu. Idealnie wygląda zarówno w oryginalnych wazonach, jak i zwykłych szklanych kubkach. Uprawa goździka w ogrodzie to przede wszystkim piękna ozdoba rabatek. Różne odmiany goździka doskonale komponują się z innymi kwiatami oraz bylinami. Goździk świetnie nadaje się również jako obwódka dla innych roślin bądź ścieżek prowadzących do domu. Bez względu na to, gdzie i jak uprawiamy tę piękną roślinę, zapewniając jej odpowiednią pielęgnację, odwdzięczy się nam cudownym zapachem i wyglądem.